Martin Rázus

Pozvánky

Martin Rázus: Vidiny (k pamiatke Reformácie)

Martin Rázus: Vidiny (1517 – 1917), K štyristoročnej pamiatke reformácie 

viac »

Martin Rázus: Krčmársky kráľ, nové vydanie

Vynikajúci román Martina Rázusa Krčmársky kráľ vydalo vydavateľstvo Tranoscius. Spolok Martina Rázusa prispel k tomu ilustráciami akademického maliara Tomáša Krčméryho.

viac »

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 28.11.2017
Bratislava

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 dňa 28. novembra o 16.00 h nás prenesie do dávnej histórie slávnej Liptovskej stolice a priblíži dlhoročný proces, na konci ktorého sa Svätý Mikuláš stal trvalým sídlom Liptovskej stolice. Ako každý rok, nebude chýbať hudobný program – Trio Impression nás bude sprevádzať jednotlivými hudobnými storočiami.
Pred oficiálnym otvorením Liptovskej kaviarne sa o 15.00 hod. sa stretneme pri Pomníku Martina Rázusa na Rázusovom nábreží. V tomto roku uplynulo už 129 rokov od jeho narodenia v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Fotogaléria

Užitočné linky

Lásky Martina Rázusa


Kde: Modra
Kedy: 06.08.2017

Martin Rázus a jeho lásky...

Spomienky sú neoddeliteľnou súčasťou života. Bez spomienok na minulosť  a ich reflexie strácame jeden z oporných bodov, ktoré nám pomáhajú tvoriť prítomnosť a tak formovať budúcnosť. Aj preto v Modre radi spomíname – a zvlášť na tých, ktorí výrazne ovplyvnili život a vieru ľudí. Medzi takto výrazných ľudí patrí v Modre aj Martin Rázus. Zdržal sa tu síce iba necelý rok, napriek tomu pobyt v Modre ovplyvnil nielen celý jeho život, ale zanechal  intenzívnu stopu aj v živote  a spomienkach Modranov. Z Modry si Martin Rázus odviezol svoju celoživotnú lásku Elenu Zochovú, a v Modre sa ako mladý kaplán učil zvestovať evanjelium o Božej láske k človeku. Snáď aj preto vzťahu k Modranom venoval jednu zo svojich básní. Pri zostavovaní spomienkového popoludnia na tohto farára, básnika, autora mnohých kníh a zároveň aj politika boli preto inšpiráciou zvlášť básne a texty o láske. Program pripravili členovia cirkevného zboru Ľubomíra MihálikováEva Oslíková spolu s ďalšími účinkujúcimi (Jozef Mihálik, Peter Hornáček a Zuzana Bilská). Hudbou podujatie sprevádzal Peter Tarkay a počúvanie textov z Rázusovej tvorby bolo obohatené aj o zážitok z výstavy obrazov Ľubomíra Rapoša. Podujatie sa konalo ako súčasť aktivít Letokruhu Martina Rázusa 2017/2018, ktoré každých päť rokov organizuje Spolok Martina Rázusa. Vzácnym zástupcom Spolku Martina Rázusa a milým hosťom tohto stretnutia bol Juraj Sarvaš, ktorý doplnil podujatie svojimi myšlienkami o Martinovi Rázusovi a prednesom jeho textov. Biblický text hovorí: „Spomínajte na svojich vodcov, ktorí vám zvestovali slovo Božie. Pozorujte, aký bol koniec ich správania, a napodobňujte ich vieru.“ (List Židom 13,7). Cez Rázusove texty je možné pozorne odsledovať jeho angažovanosť  a horlivosť v zápasoch o viac lásky v tomto svete. Sú bohatou inšpiráciou pre reflexiu  vlastných životných „lások“ a zároveň povzbudením k odvahe a angažovaní sa pre zápasy o Božiu lásku v našom svete. Tak ako sa o to snažil aj Martin Rázus.

Eva Oslíková

Fotogaléria


Neprehliadnite

Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny
Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny

Spolok Martina Rázusa ponúka širokej verejnosti dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny. Zbierku balád Martina Rázusa To je vojna! a Tri vojnové novely Timravy. 

viac »

Rodný dom Martina Rázusa

Navštívte rodný dom M. Rázusa v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Video reportáže

Facebook

Newsletter

Vždy čerstvé informácie o spolku