Martin Rázus

Pozvánky

Martin Rázus: Vidiny (k pamiatke Reformácie)

Martin Rázus: Vidiny (1517 – 1917), K štyristoročnej pamiatke reformácie 

viac »

Martin Rázus: Krčmársky kráľ, nové vydanie

Vynikajúci román Martina Rázusa Krčmársky kráľ vydalo vydavateľstvo Tranoscius. Spolok Martina Rázusa prispel k tomu ilustráciami akademického maliara Tomáša Krčméryho.

viac »

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 28.11.2017
Bratislava

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 dňa 28. novembra o 16.00 h nás prenesie do dávnej histórie slávnej Liptovskej stolice a priblíži dlhoročný proces, na konci ktorého sa Svätý Mikuláš stal trvalým sídlom Liptovskej stolice. Ako každý rok, nebude chýbať hudobný program – Trio Impression nás bude sprevádzať jednotlivými hudobnými storočiami.
Pred oficiálnym otvorením Liptovskej kaviarne sa o 15.00 hod. sa stretneme pri Pomníku Martina Rázusa na Rázusovom nábreží. V tomto roku uplynulo už 129 rokov od jeho narodenia v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Fotogaléria

Užitočné linky

Stretnutie vnukov Milana Hodžu a Martina Rázusa


Kde: Bratislava
Kedy: 05.12.2014

V piatok 4. decembra sme sa stretli pri pomníku Martina Rázusa s pánom Johnom (Jankom) Pálkom z USA a odovzdali sme mu ďakovný list za finančnú podporu výstavny pomníka. Čo je na tom zaujímavé, že si to zaslúži extra článok v Archíve našej webovej stránky?
Nuž, Janko Pálka je vnukom slovenského politika, štátnika, publicistu, signatára Martinskej deklarácie 1918, viacnásobného ministra za 1. republiky, jedenásteho predsedu Česko-Slovenskej republiky, jediného slovenského  (1935 -1938), potom emigranta Milana Hodžu. A MIlan Hodža bol, ako predseda "čechoslovakistickej" Agrárnej strany výrazným politickám oponetnom Martina Rázusa, ktorý vtedy stál na čele Slovenskej národnej strany.  Avšak ani rôzne politické názory nikde medzi nimi nevyvolali, teraz tak časté, vulgárne politické a osobné trenice, obaja politici sa správali vždy ako džentlimeni. A to ostalo aj po Rázusovej smrti. 
Tu je hľa citát z webovej stránky Miloša Kovačku: 
Kapitola II. h. Rázusove literárne ceny

„Krásne uctenie pamiatky M. Rázusa dr. M. Hodžom“: takto uviedli Národnie noviny text agentúrnej správy datovanej v Prahe 11. augusta 1937. Podľa správy predseda vlády Dr. Milan Hodža sa rozhodol uctiť pamiatku zosnulého slovenského spisovateľa Martina Rázusa vypísaním dvoch literárnych cien: prvá cena bude 15. 000 Kčs a druhá 10. 000 Kčs, teda spolu 25. 000 Kčs. Súťažný poriadok mal byť podľa správy vyhlásený v septembri 1937. Tento pietny čin ministerského predsedu Národnie noviny ocenili aj poznámkou J. Čierneho ml., ktorý v poznámke Pochopenie napísal: Ako balzam na rozjatrenú ranu, tak zapôsobila zvesť o tom, keď čítali sme, že ministerský predseda Dr. M. Hodža z úcty k Rázusovi venoval vypísaním dvoch literárnych cien 25. 000 Kčs. Na „nabubrelé reči o Hodžovom gavalierstve“ autor poznámky reagoval náhľadom, podľa ktorého Hodžovo „gavalierstvo“ nechcelo byť a nebolo vyjadrením „veľkopanského gesta“, ale bolo gavalierstvom „slovenského citu“ – vyjadrením „úprimného bratského“ vzťahu k nebohému. O literárnych cenách Martina Rázusa informovala aj agrárne orientovaná Slovenská vlasť (20.8.1937), v auguste a v septembri 1937 so zadosťučinením počin Milana Hodžu komentovali a spisovateľskú obec informovali martinské matičné Slovenské pohľady i pražský Smrekov literárny časopis Elán.

No, ale vráťme sa ku pomníku Martina Rázusa. V piatok 5. decembra 2014 si pri ňom podali ruky vnuci Milana Hodžu a Martin Rázusa: John (Janko) Pálka a Miloš Rázus.

 

Na fotografiách Romana Pálku je priebeh nášho stretnutia pri pomníku, keď sme si dôkladne prečítali a komentovali všetky citáty vylaserované na sklenených platniach pomníka. 

Fotogaléria


Neprehliadnite

Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny
Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny

Spolok Martina Rázusa ponúka širokej verejnosti dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny. Zbierku balád Martina Rázusa To je vojna! a Tri vojnové novely Timravy. 

viac »

Rodný dom Martina Rázusa

Navštívte rodný dom M. Rázusa v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Video reportáže

Facebook

Newsletter

Vždy čerstvé informácie o spolku