Menu

Pozvánky

Vedecko-popularizačné podujatie Sláva šľachetným IV 23.09.2016 do 25.09.2016
Liptovský Mikuláš

Štvrtý ročník tradičného vedecko-popularizačného podujatia Sláva šľachetným bude venovaný nedoceneným postavám slovenských dejín, ktoré sa postavili do boja za slobodu národa a vlasti: vojenským duchovným v priebehu Prvej aj Druhej svetovej vojny a kapitánom slovenského povstania 1848/49. Podujatie bude mať aspekty kultúrne, historické, aj duchovné.

viac »

Jubilejný 15. ročník Cykloturistického maratónu Po stopách Martina Rázusa 06.08.2016
Vrbica – Brezno – Banská Bystrica – Liptovský Mikuláš

Jubilejný 15. ročník Cykloturistického maratónu Po stopách Martina Rázusa organizuje Spolok Martina Rázusa s partnermi v sobotu 6. augusta 2016. Čítajte podrobné informácie a usilovne trénujte! V ďalšom texte nájdete aj vloženú prihlášku na maratón, vyplňte a pošlite v elektronickej alebo papierovej forme na adresu  Ing. Ján Bether, Liptovský Hrádok,  tel./fax: 044/5221528, mobil: 0903 510 246, e-mail: vitalit@vitalitsport.sk.

viac »

Inventúra 2015 a plány na rok 2016 01.01.2015 do 31.12.2016
Slovensko

Milí členovia a priaznivci Spolku Martina Rázusa, uvádzame prehľad podujatí spolku v roku 2015 aj rámcový plán na rok 2016. O ňom bude iste reč na valnom zhromaždení a postupne ho budeme dopĺňať. 

viac »

Fotogaléria

Užitočné linky

Rodný dom Martina Rázusa

Expozícia  Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši „Rázusovie dom“

Dávnu podobu nášho mesta dnes pripomína najmä jeho historické centrum, no aj v okrajových častiach Liptovského Mikuláša nájdeme zákutia, zaujímavé nielen pre náhodného turistu, ale aj pre mnohých Mikulášanov.

Ten, kto neľutuje čas a prejde niekoľko ulíc z centra smerom na juhovýchod, na Vrbickej ulici nájde aj rad starých domov - posledných svedkov zašlej slávy Vrbice, dnes neoddeliteľnej súčasti Liptovského Mikuláša. Medzi nimi i „Rázusovie dom“ - miesto kde sa narodili významní slovenskí literáti Martin Rázus a jeho sestra Mária Rázusová - Martáková.

Vynovená fasáda a pamätné tabule na priečelí objektu vytvárajú klamlivý dojem, že ide o jednu dlhú budovu s mnohými priestormi. Len starí Vrbičania vedia, že treba zájsť hlboko do dvora, tam, kde sú v poradí už tretie, železnou  bránou chránené dvere s nápisom M. Rázus, aby mohli vstúpiť do kráľovstva detstva Maroška, Marieny a ich súrodencov.  Predchádzajúce dva vchody viedli pôvodne do príbytkov Rázusovie susedov. Dnes sú všetky tri domy vzájomne spojené, nachádza sa v nich expozícia Múzea Janka Kráľa venovaná významným vrbickým rodákom a najmä Rázusovcom. Rázusovie dvor je ukážkou starej vrbickej „uličky“ vytvorenej z neveľkých murovaných prízemných domov, tesne pristavených jeden k druhému.

Pôvodné priestory sú zariadené dobovým nábytkom a doplnené rodinnými fotografiami. Malý, tmavý pitvor a priestrannejšia izba boli domovom pre osemčlennú rodinu.

Túto kultúrnu pamiatku, verejnosti sprístupnenú od roku 1993 navštevujú najmä školské zájazdy. Vopred nahlásené skupiny do 30 osôb  si môžu pozrieť i televízne spracovanie Rázusových diel Maroško a Maroško študuje. Súčasťou expozície je neveľká knižnica s možnosťou prezenčného štúdia rôznych vydaní diel Martina Rázusa a Márie Rázusovej - Martákovej i publikácií venovaných ich životu a dielu. Ak počasie dovoľuje, návštevníci si môžu oddýchnuť na priľahlom dvore - v  „Maroškovej  záhrade“. Raz v roku, v máji, pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií zažíva expozícia zaťažkávajúcu skúšku v podobe podujatia „V Rázusovie uličke“, ktoré je stretnutím detí a tvorivých ľudí z najrôznejších oblastí.

„Rázusovie dom“ je pripravený privítať ďalších návštevníkov a prostredníctvom svojej expozície rozprávať všetkým záujemcom o minulosti a literárnom  odkaze Rázusovcov.

Návštevné dni

Pracovné dni utorok a piatok (stála služba od 8.00 - 15.00 hod.), pondelok, streda a štvrtok pre ohlásené návštevy a požiadanie na riaditeľstve Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov, prípadne na odbornom pracovisku v Pongrácovskej kúrii)

Adresa

Múzeum Janka Kráľa
Námestie osloboditeľov  30
031 01 Liptovský Mikuláš

Telefonický kontakt

Expozícia „Rázusovie dom“ na Vrbickej ulici 312 (utorok a piatok do 15.00 hod.) 044/552 27 49
riaditeľstvo múzea na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši  044/552 25 54
mobil (Ľubica Rybárska) 0911 240 448
e-mail: rybarska@mjk.lm.sk

     

Neprehliadnite

Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny
Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny

Spolok Martina Rázusa ponúka širokej verejnosti dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny. Zbierku balád Martina Rázusa To je vojna! a Tri vojnové novely Timravy. 

viac »

Rodný dom Martina Rázusa

Navštívte rodný dom M. Rázusa v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Video reportáže

Facebook

Newsletter

Vždy čerstvé informácie o spolku