Menu

Pozvánky

Martin Rázus: Pôstne

Pôst, Bože, pôst…
v ten vhodný čas,
sám osvieť nás
a pravdou hosť!
V pokání žiť,
v smútku radosť nájsť,
mať viery nadosť…
Ó, daj nám, Pane,
v duchu s Tebou byť!
Amen.
Foto: Kríž v evanjelickom kostole v Krpeľanoch, autor Martin Dzurek

viac »

Výstava Mikulášski Žuffovci 08.02.2017 do 16.04.2017
Liptovský Mikuláš

Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši všetkých srdečne pozýva na vernisáž výstavy Mikulášski Žuffovci v stredu 8. februára 2017 o 16.00 h vo výstavnej sieni Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši. Výstava potrvá do 16. apríla 2017.  

viac »

Letokruh Martina Rázusa 2017 – 2018 08.08.2017 do 18.10.2018
Slovensko

Pri príležitosti 80. výročia smrti a 130. výročia narodenia významného slovenského spisovateľa, dramatika, básnika, publicistu, evanjelického kňaza, politika organizuje Spolok Martina Rázusa a Mesto Liptovský Mikuláš, cyklus duchovných, kultúrnych, vzdelávacích a športových aktivít v časovom rozpätí od 8. augusta 2017 (80. výročie smrti v Brezne) do 18. októbra 2018 (130. výročie narodenia v Liptovskom Mikuláši – Vrbici) pod názvom Letokruh Martina Rázusa.

viac »

Kalendár Spolku Martina Rázusa na rok 2017 01.01.2015 do 31.12.2017
Slovensko a celý svet

Spolok Martina Rázusa pokračuje vo vydávaní kalendárov na občiansky rok s láskavým poskytnutím fotografií či ilustrácií majstrov tohto umenia. V kalendári pre rok 2015 to boli nádherné fotografie Kriváňa Ľubomíra Schmidu, pre rok 2016 pôsobivé reprodukcie obrazov so starozákonným obsahom Tomáša Krčméryho a tento, akutálny na rok 2017 s obrazmi slovenskej krajiny od Milana Stanu.

viac »

Fotogaléria

Užitočné linky

Rodný dom Martina Rázusa

Expozícia  Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši „Rázusovie dom“

Dávnu podobu nášho mesta dnes pripomína najmä jeho historické centrum, no aj v okrajových častiach Liptovského Mikuláša nájdeme zákutia, zaujímavé nielen pre náhodného turistu, ale aj pre mnohých Mikulášanov.

Ten, kto neľutuje čas a prejde niekoľko ulíc z centra smerom na juhovýchod, na Vrbickej ulici nájde aj rad starých domov - posledných svedkov zašlej slávy Vrbice, dnes neoddeliteľnej súčasti Liptovského Mikuláša. Medzi nimi i „Rázusovie dom“ - miesto kde sa narodili významní slovenskí literáti Martin Rázus a jeho sestra Mária Rázusová - Martáková.

Vynovená fasáda a pamätné tabule na priečelí objektu vytvárajú klamlivý dojem, že ide o jednu dlhú budovu s mnohými priestormi. Len starí Vrbičania vedia, že treba zájsť hlboko do dvora, tam, kde sú v poradí už tretie, železnou  bránou chránené dvere s nápisom M. Rázus, aby mohli vstúpiť do kráľovstva detstva Maroška, Marieny a ich súrodencov.  Predchádzajúce dva vchody viedli pôvodne do príbytkov Rázusovie susedov. Dnes sú všetky tri domy vzájomne spojené, nachádza sa v nich expozícia Múzea Janka Kráľa venovaná významným vrbickým rodákom a najmä Rázusovcom. Rázusovie dvor je ukážkou starej vrbickej „uličky“ vytvorenej z neveľkých murovaných prízemných domov, tesne pristavených jeden k druhému.

Pôvodné priestory sú zariadené dobovým nábytkom a doplnené rodinnými fotografiami. Malý, tmavý pitvor a priestrannejšia izba boli domovom pre osemčlennú rodinu.

Túto kultúrnu pamiatku, verejnosti sprístupnenú od roku 1993 navštevujú najmä školské zájazdy. Vopred nahlásené skupiny do 30 osôb  si môžu pozrieť i televízne spracovanie Rázusových diel Maroško a Maroško študuje. Súčasťou expozície je neveľká knižnica s možnosťou prezenčného štúdia rôznych vydaní diel Martina Rázusa a Márie Rázusovej - Martákovej i publikácií venovaných ich životu a dielu. Ak počasie dovoľuje, návštevníci si môžu oddýchnuť na priľahlom dvore - v  „Maroškovej  záhrade“. Raz v roku, v máji, pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií zažíva expozícia zaťažkávajúcu skúšku v podobe podujatia „V Rázusovie uličke“, ktoré je stretnutím detí a tvorivých ľudí z najrôznejších oblastí.

„Rázusovie dom“ je pripravený privítať ďalších návštevníkov a prostredníctvom svojej expozície rozprávať všetkým záujemcom o minulosti a literárnom  odkaze Rázusovcov.

Návštevné dni

Pracovné dni utorok a piatok (stála služba od 8.00 - 15.00 hod.), pondelok, streda a štvrtok pre ohlásené návštevy a požiadanie na riaditeľstve Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov, prípadne na odbornom pracovisku v Pongrácovskej kúrii)

Adresa

Múzeum Janka Kráľa
Námestie osloboditeľov  30
031 01 Liptovský Mikuláš

Telefonický kontakt

Expozícia „Rázusovie dom“ na Vrbickej ulici 312 (utorok a piatok do 15.00 hod.) 044/552 27 49
riaditeľstvo múzea na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši  044/552 25 54
mobil (Ľubica Rybárska) 0911 240 448
e-mail: rybarska@mjk.lm.sk

     

Neprehliadnite

Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny
Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny

Spolok Martina Rázusa ponúka širokej verejnosti dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny. Zbierku balád Martina Rázusa To je vojna! a Tri vojnové novely Timravy. 

viac »

Rodný dom Martina Rázusa

Navštívte rodný dom M. Rázusa v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Video reportáže

Facebook

Newsletter

Vždy čerstvé informácie o spolku