Menu

Pozvánky

Martin Rázus: Vidiny (k pamiatke Reformácie)

Martin Rázus: Vidiny (1517 – 1917), K štyristoročnej pamiatke reformácie 

viac »

Martin Rázus: Krčmársky kráľ, nové vydanie

Vynikajúci román Martina Rázusa Krčmársky kráľ vydalo vydavateľstvo Tranoscius. Spolok Martina Rázusa prispel k tomu ilustráciami akademického maliara Tomáša Krčméryho.

viac »

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 28.11.2017
Bratislava

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 dňa 28. novembra o 16.00 h nás prenesie do dávnej histórie slávnej Liptovskej stolice a priblíži dlhoročný proces, na konci ktorého sa Svätý Mikuláš stal trvalým sídlom Liptovskej stolice. Ako každý rok, nebude chýbať hudobný program – Trio Impression nás bude sprevádzať jednotlivými hudobnými storočiami.
Pred oficiálnym otvorením Liptovskej kaviarne sa o 15.00 hod. sa stretneme pri Pomníku Martina Rázusa na Rázusovom nábreží. V tomto roku uplynulo už 129 rokov od jeho narodenia v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Fotogaléria

Užitočné linky

Moravské Lieskové 1921 - 1930

„Ťažko bude mi nespomenúť na stá a stá bielych, sedliackych chalúpok, rozviatych po šírej Lieskovskej doline. Dnes - zajtra deväť rokov, čo som sa zahľadel na starú Javorinu a tá - roztvárala náruč. Žalo sa po poliach, kríže sa stavali. Ťažké zlaté klasy najkrajšieho zrna smiali sa odmenou za preťažkú prácu. Čerešne, maškrtky - prvý sladký pozdrav požehnanej zeme. Škoda, že jej tak málo. V záhradkách vysoké, bielučké ľalie, štíhle sliezske ruže. V okienkach muškáty, zelený rozmarín. V očiach smiech, v reči vtip. Ujcovia, tetičky, mládenci, dievčatá - kvet farieb, blysk prelomiek, jasot pier, kasaniek biela hra a k tomu slovanská vďačnosť ku hosťovi - spokojnosť, veselosť!“

(Zbohom, dolina moja!)

V lete 1921 prichádza Martin Rázus na nové pôsobisko - starú faru v Moravskom Lieskovom pri Novom Meste nad Váhom. Veľká farnosť a práca v nej pohltila všetok Rázusov čas, vzdal sa funkcií v celoslovenských inštitúciách, neustáva však v literárnej tvorbe, ani v politických aktivitách ako člen Slovenskej národnej strany. Sklamaný z povojnového vývoja v mladom Československu kritizuje ako spisovateľ i ako politik pražský centralizmus a snahy o vytvorenie jednotného československého  národa.

V júni 1922 sa narodilo Rázusovcom  tretie dieťa - dcéra Viera.

Aj v Moravskom  Lieskovom sa Martin Rázus cítil odlúčený od hlavného spoločenského diania, okrem poézie a prózy však publikuje svoje názory na vývoj v Československu  v  mnohých periodikách, čelí vykonštruovaným obvineniam a ohováraniam. Celá jeho politická činnosť smerovala k sociálnemu a národnému pozdvihnutiu Slovenska. V lete 1929 sa stal predsedom Slovenskej národnej strany, po októbrových voľbách získal mandát poslanca v parlamente. Začiatkom roka 1930 dostáva pozvanie od breznianskeho konventu, aby v tomto meste prijal miesto farára. Po dlhšom váhaní Martina Rázus ponuku prijal. Opustil Moravské Lieskové a jeho obyvateľov, ktorí však zostali zvečnení v Rázusovom najrozsiahlejšom diele - štvorzväzkovom románe Svety. Poetické stvárnenie tohoto obdobia a Rázusových zápasov možno nájsť v i zbierkach  Kameň na medzi, Kresby a hovory a Šípy duše.

 

Neprehliadnite

Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny
Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny

Spolok Martina Rázusa ponúka širokej verejnosti dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny. Zbierku balád Martina Rázusa To je vojna! a Tri vojnové novely Timravy. 

viac »

Rodný dom Martina Rázusa

Navštívte rodný dom M. Rázusa v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Video reportáže

Facebook

Newsletter

Vždy čerstvé informácie o spolku