Menu

Pozvánky

Martin Rázus: Vidiny (k pamiatke Reformácie)

Martin Rázus: Vidiny (1517 – 1917), K štyristoročnej pamiatke reformácie 

viac »

Martin Rázus: Krčmársky kráľ, nové vydanie

Vynikajúci román Martina Rázusa Krčmársky kráľ vydalo vydavateľstvo Tranoscius. Spolok Martina Rázusa prispel k tomu ilustráciami akademického maliara Tomáša Krčméryho.

viac »

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 28.11.2017
Bratislava

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 dňa 28. novembra o 16.00 h nás prenesie do dávnej histórie slávnej Liptovskej stolice a priblíži dlhoročný proces, na konci ktorého sa Svätý Mikuláš stal trvalým sídlom Liptovskej stolice. Ako každý rok, nebude chýbať hudobný program – Trio Impression nás bude sprevádzať jednotlivými hudobnými storočiami.
Pred oficiálnym otvorením Liptovskej kaviarne sa o 15.00 hod. sa stretneme pri Pomníku Martina Rázusa na Rázusovom nábreží. V tomto roku uplynulo už 129 rokov od jeho narodenia v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Fotogaléria

Užitočné linky

Pribylina 1913 - 1921

„Na Pribyline žije sa nám ticho, ale ťažko. Pekný kraj i ľud, ale chudobný. Uverejňujem v českých časopisoch i cez vojnu. Kornel Stodola píše mi viac ráz z Viedne. Nemôžu vraj dať bohovia jednému všetko, už ako tú tatranskú krásu i blahobyt ...“

(Spomienky)

V Pribyline prešiel Martin Rázus „prvou a dôkladnou skúškou života“.  V apríli 1913 sa oženil a na do svojho prvého, skromného pôsobiska si z Modry doviedol manželku Elenu rodenú Zochovú. Prvou veľkou úlohou mladého farára sa stala výstavba novej školy. Stará budova evanjelickej školy sa rozpadla a cirkevníci sú postavení pred rozhodnutie - postaviť školu novú, alebo školu poštátniť, to znamenalo pomaďarčiť. Zadĺžená obec sa rozhodla stavať - Martin Rázus organizuje, vybavuje, pomáha... Vypukne prvá svetová vojna, no školu s vypätím všetkých síl dokončia.

V roku 1914 sa Rázusovcom narodil syn Martin. Vojna spôsobovala aj tak chudobnej Pribyline nekonečné utrpenie. Martin Rázus píše proti vojne, nevyhýba sa ani kritike cirkvi a jej popredných predstaviteľov. Očakával a privolával koniec vojnového strádania i nové usporiadanie pomerov - radostne privítal vznik Československa, jeho predstavy o novom poriadku sa však nenapĺňali. Od roku 1914 bol členom Slovenskej národnej strany a zostal jej verný až do konca života. Odmietol mnohé ponuky iných strán, inštitúcií i jednotlivcov s plánom „žiť v tichu a neodvisle literatúre“.

V roku 1919 pribudla do rodiny dcéra Elena. Z existenčných dôvodov v roku 1921 prechádza z Pribyliny do Moravského Lieskového. „Ťažko sa je lúčiť s krásnym krajom a rodným Liptovom. Keď však chcem uživiť rodinu - musím!“

Ťažkú, ale tvorivú pribylinskú etapu Rázusovho života dokumentujú jeho prvé básnické zbierky Z tichých i búrnych chvíľ, To je vojna! a Hoj, zem drahá...

Neprehliadnite

Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny
Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny

Spolok Martina Rázusa ponúka širokej verejnosti dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny. Zbierku balád Martina Rázusa To je vojna! a Tri vojnové novely Timravy. 

viac »

Rodný dom Martina Rázusa

Navštívte rodný dom M. Rázusa v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Video reportáže

Facebook

Newsletter

Vždy čerstvé informácie o spolku