Menu

Pozvánky

Martin Rázus: Vidiny (k pamiatke Reformácie)

Martin Rázus: Vidiny (1517 – 1917), K štyristoročnej pamiatke reformácie 

viac »

Martin Rázus: Krčmársky kráľ, nové vydanie

Vynikajúci román Martina Rázusa Krčmársky kráľ vydalo vydavateľstvo Tranoscius. Spolok Martina Rázusa prispel k tomu ilustráciami akademického maliara Tomáša Krčméryho.

viac »

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 28.11.2017
Bratislava

Liptovská kaviareň v Bratislave 2017 dňa 28. novembra o 16.00 h nás prenesie do dávnej histórie slávnej Liptovskej stolice a priblíži dlhoročný proces, na konci ktorého sa Svätý Mikuláš stal trvalým sídlom Liptovskej stolice. Ako každý rok, nebude chýbať hudobný program – Trio Impression nás bude sprevádzať jednotlivými hudobnými storočiami.
Pred oficiálnym otvorením Liptovskej kaviarne sa o 15.00 hod. sa stretneme pri Pomníku Martina Rázusa na Rázusovom nábreží. V tomto roku uplynulo už 129 rokov od jeho narodenia v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Fotogaléria

Užitočné linky

Štúdiá

„Človek nezačína sa kolískou, ba ani dobytím doktorátov, ale chvíľou, keď rozkvitne v ňom poznanie a cit ľudskosti. Mnoho som vytrpel, kým som prišiel na to, ale môžem úprimne vyznať, dnes ma to veľmi uspokojuje. Kedysi ma trápila mienka ľudí, dnes ma netrápi, keď nevyčíta mi svedomie.“

(Argumenty)

Nebolo bežné, aby chudobná, početná rodina dávala svoje deti do škôl. Chlapcov po skončení ľudovej školy čakali zvyčajne učňovské roky, dievčatá služba. Vďaka múdrosti a prezieravosti Rázusovie mamky a štipendiu rodáka Jána Borbisa, jedenásťročný Martin začal štúdiá na mikulášskej meštianke. Hoci mu maďarčina najskôr robila problémy, na konci prvého a potom i druhého roku dostal za odmenu dukát. No obvinenie z panslavizmu a vylúčenie zo školy spôsobili, že do štvrtého ročníka gymnázia nastúpil v Banskej Bystrici. Vyššie gymnázium - lýceum v Kežmarku absolvoval v rokoch 1903 - 1907.

Vynikajúci študent je aj tu pre svoje zmýšľanie obviňovaný z panslavizmu. Zmaturoval s vyznamenaním, no na maturitnom table jeho fotografiu nenájdeme. V jeseni 1907 sa Martin Rázus zapísal na teologickú akadémiu v Bratislave, ktorú úspešne ukončil v roku  1911. Krátko kaplánčil u Samuela Zocha v Modre. Koncom roku 1911 odišiel s priateľom Ľudovítom Šenšelom na niekoľkomesačný študijný pobyt v škótskom Edinburghu, kde dostal štipendium Bank of Scotland sprostredkované historikom R. W. Setonom Watsonom.  Začiatkom roku 1913 prijal svoje prvé samostatné miesto - stal sa farárom v Pribyline.

Prvé básne, či prózy začal písať už v detstve (prvým publikovaným Rázusovým dielkom je Rozprávočka z roku 1902), sporadicky publikoval na štúdiách v Kežmarku a Bratislave.

Umeleckým zobrazením rokov detstva a štúdií Martina Rázusa sú jeho autobiografické romány Maroško a Maroško študuje

 

Neprehliadnite

Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny
Dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny

Spolok Martina Rázusa ponúka širokej verejnosti dve publikácie s tematikou Prvej svetovej vojny. Zbierku balád Martina Rázusa To je vojna! a Tri vojnové novely Timravy. 

viac »

Rodný dom Martina Rázusa

Navštívte rodný dom M. Rázusa v Liptovskom Mikuláši.

viac »

Video reportáže

Facebook

Newsletter

Vždy čerstvé informácie o spolku